Styl industrialny to bardzo modny w ostatnim czasie trend. Jasne powierzchnie w pomieszczeniach, wysokie sufity, surowe materiały i proste wykończenia połączone z nowoczesnością dają poczucie swobody i wprowadzają do wnętrz wyjątkowy klimat. Przedstawiamy kilka zasad, dzięki którym urządzisz industrialne wnętrze.
|
|
Główne cechy industrialnego wnętrza
Funkcjonalny minimalizm, wyrafinowana elegancja, duże przestrzenie i ograniczona paleta barw – to cechy charakterystyczne pomieszczeń zaaranżowanych w stylu industrialnym. Powstał w Ameryce podczas recesji lat 50. na rynku nieruchomości. Wtedy pojawiła się potrzeba przekształcenia opuszczonych fabryk w mieszkania, w których lokalni artyści szybko znaleźli potencjał. To z kolei stworzyło zupełnie nowy kierunek w projektowaniu wnętrz. Styl industrialny: kiedyś był koniecznością, dziś jest synonimem luksusu, wolności i artyzmu.
|
|
Przestrzeń w stylu industrialnym
Najważniejszym wyznacznikiem stylu industrialnego jest przestrzeń. Wysokie sufity i brak ścianek działowych dają szerokie możliwości aranżacyjnego łączenia poszczególnych pomieszczeń. Brak wyraźnych, ściśle wytyczonych podziałów pozwala na połączenie salonu z kuchnią, sypialnią czy łazienką. W ten sposób nie wyznaczasz granic funkcjonalności (możesz ustawić je za pomocą półki, schodów lub filarów). Jeśli jednak ścianki działowe są niezbędne, dobrze jest pozostawić je bez tynku, aby odsłonić materiał, z którego są wykonane. W ten sposób industrialne wnętrze zostanie odpowiednio zaakcentowane.
|
|
Industrialne wnętrze: kolory i dodatki
Nic tak nie oddaje charakteru industrialnych wnętrz, jak odpowiedni dobór kolorów i materiałów. Dominującymi kolorami powinny być: biały, szary i czarny. Takie kolory dobrze komponują się z betonowymi ścianami lub czerwoną cegłą. Surowy industrialny styl uzyskasz dzięki lustrom, które optycznie powiększą pomieszczenie. Na szczególną uwagę zasługuje również podłoga – wybierz podłogę w kolorze drewna lub betonu, a uzyskasz spektakularny efekt. Aby przełamać surowość wystroju, warto zastanowić się nad doborem kilku dodatków w wyrazistych odcieniach czerwieni, turkusu czy żółci. Mogą to być poduszki dekoracyjne, fantazyjny obrazek, lampa druciana lub nowoczesny wieszak na ubrania typu jodełka. Idealnymi dodatkami są również odsłonięte rury, kable elektryczne, wzmocnienia dachu i stalowe szyny. Należy również pamiętać, że w stylu industrialnym nie ma miejsca na tradycyjne dodatki okienne, takie jak firanki, czy zasłony. Jeśli chcesz osłonić okna, wybierz zwykłe rolety lub żaluzje.
|
|
Meble industrialne
Meble również są bardzo ważne. Unikalne szafy, komody, półki i regały inspirowane stylem mebli z fabryk i hal produkcyjnych to bardzo ważny element aranżacji we wnętrzach industrialnych. Wybierając meble industrialne powinieneś zwrócić uwagę na to, z czego są wykonane. Stal i drewno tworzą zgrany duet. Wygodne i komfortowe wykorzystanie przestrzeni zapewni skórzany fotel oraz sofa, które będą wyznacznikami danej strefy w mieszkaniu. Dobrze sprawdzą się również minimalistyczne stoliki kawowe – najlepiej w prostych, geometrycznych formach. Stolik kawowy loft to idealne dopełnienie wnętrza, które spełni również funkcje praktyczne. Upewnij się, że wnętrze jest spójne. Styl powinien być jednolity w całym mieszkaniu. Bez problemu znajdziesz meble w stylu industrialnym, które będą idealnie pasować do sypialni lub salonu.
|
|
|
Stylowe oświetlenie to absolutna konieczność. Dobrze dobrane lampy nie tylko wpływają na wygląd wnętrza, ale także rozjaśniają je i pomagają wydobyć z niego to, co najlepsze. Najlepszym sposobem na uzyskanie perfekcyjnie zaprojektowanego oświetlenia, jest zastosowanie kilku designerskich lamp. Możesz wybierać spośród wielu rodzajów lamp industrialnych: wiszące, stojące, sufitowe i punktowe. Najbardziej charakterystyczne dla tego stylu są lampy w kolorze czarnym, białym lub szarym, zwykle wykonane z metalu, choć coraz częściej można znaleźć lampy wykonane z betonu lub szkła. Reflektory na szynach, czy lampa z drucianym kloszem doskonale wkomponują się w industrialne wnętrze. W nowoczesnej odsłonie stylu industrialnego wykorzystuje się dodatkowo lampy w kolorze miedzi i różowego złota. Dobrym wyborem są również lampy z ozdobną żarówką Edisona – zawieszone na długich kablach lub w metalowych obudowach.
|
|
Pomieszczenia w stylu industrialnym
Najważniejszym wyposażeniem salonu jest kanapa. Dlatego ważne jest, aby była duża, miękka i wygodna. Do takiej kanapy należy dodać stolik kawowy. Minimalistyczny stół z naturalnego drewna lub surowego metalu będzie idealnie pasował do przytulnej sofy. W aranżacji salonu przyda się również komoda. Jeśli zdecydowałeś się na mały stolik kawowy, wybierz komodę wykonaną z tego samego gatunku drewna. Dobrym pomysłem na oświetlenie będzie lampa z metalowym lub z drucianym kloszem. Powyższe zasady dotyczą również sypialni. Wybrane przez Ciebie kolory i faktury w pomieszczeniu powinny pasować do reszty mieszkania i podkreślać industrialny styl wnętrza. Na przykład możesz użyć tych samych elementów metalowych lub drewnianych, co w innych pomieszczeniach.
|
|
|
Wybierając meble industrialne do łazienki warto postawić na modele o minimalistycznym wyglądzie. Śmiało możesz wybrać szafki wykonane z metalu i płyty lakierowanej. Ważne jest również oświetlenie. Odpowiednie będą lampy z miedzianym kloszem lub w kolorze przydymionego szkła. Po obu stronach lustra mogą znajdować się lampy na długich kablach lub stylowy kinkiet umieszczony nad lustrem. Doskonałym uzupełnieniem może być oświetlenie punktowe. Wyznacznikiem stylu industrialnego jest przestrzeń. Dlatego ważne jest, aby fronty mebli kuchennych były pozbawione frezowań czy zdobień. Wybierz meble industrialne o gładkim, matowym wykończeniu. W kuchni, często połączonej z jadalnią, można znaleźć także wyspę kuchenną ze szklanym, drewnianym lub betonowym blatem. Dobrym pomysłem będzie także nowoczesny drewniany hoker, który można dodać do wyspy. Wnętrze kuchni nie może obejść się bez lamp. Idealne lampy powinny być czarne, miedziane lub chromowane, a ich wyeksponowane przewody będą idealną ozdobą. Sprawdź system CAMELEON.
|
|
|